گزارش پنجمین جلسه گام اول حرف ناب

پنج شنبه, 11 آذر 1395 07:21 نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(1 رای)

 

گزارش پنجمین جلسه ی حرف ناب با موضوع توبه :

استاد رضوانی جلسه را با تکمیل و بیان خلاصه ی مطالب جلسه ی قبل آغاز کردند(پیشنهاد می شود مطالب جلسه ی قبل با موضوع هدف زندگی را مطالعه فرمایید).

در ادامه ایشان توبه را یکی از تمایزات میان انسان و حیوان برشمردند و منشاء آن را مرکب بودن شخصیت انسان بیان کردند.

با توجه به اینکه قوای متضادی برانسان حاکم هستند توبه به حالتی گفته می شود که کمالات و فضایل اخلاقی درون انسان علیه رذایل اخلاقی او قیام می کنند بر همین اساس هم توبه را انقلاب درونی تعریف می کنیم.

در ادامه با طرح این پرسش که چرا همه ی افراد خاطی و گناهکار توبه نمی کنند؟ جواب سوال را اینگونه دادند : وقتی شخصی توفیق توبه پیدا میکند که عناصر مقدس وجودی و فطرت خود را به کلی سرکوب نکرده باشد. فطرت انسان همانند اعضای بدن است اگر مدتی با عضوی کار نشود آن عضو از کار خواهد افتاد همچنان که اگر انسان براساس فطرتش رفتار نکرد و آن را سرکوب کرد فطرت دیگر در درون او زنگ خطر نمی زند! در ادامه استاد عواملی که باعث توبه می شوند را بیان کردند و فرمودند این دو عنصر در کنار یک دیگر عمل می کنند و نمی توان کار هریک را جدای از کار دیگری دانست که عبارت اند از :1- شدت گناه 2- وجدان انسانی . گاهی انسان انقدر وجدانش را نادیده میگیرد که دیگر برخی گناه ها در او اثری نخواهد گذاشت وپنداری که دیگر آن عمل را گناه نمی داند اما اگر همین انسان گناه عظیمی انجام دهد بالاخره آن گناه آنقدر سنگین خواهد بود که با عث بیدار شدن وجدانش شود. مثال بارز این مسئله ، خلبان هواپیمای حامل بمب اتمی آمریکا در فاجعه ی هیروشیما و ناکازاکی است؛ با اینکه به آن خلبان مدال افتخار دادند و از او تقدیرات زیادی شد اما میدانیم پس از چندی اختلالات روانی پیدا کرد ؛ چرا که شدت ضربه ی گناه بسیار عظیم بود و عذاب وجدان او را به دنبال داشت و این ناآرامی های روح او اینگونه بروز پیدا کرد.

مبحث مطرح شده ی بعدی زمان توبه است. استاد ابتدا به این سوال پاسخ دادند که چرا تاکید می شود در جوانی توبه کنید؟ زیرا هر عملی اینطور نیست که انسان فقط انجامش دهد و تمام شود بلکه آن عمل یک بذری در وجود انسان می کارد حالا اگر این بذر فاسد باشد هر چه از نابود نکردنش بگذرد فرصت رشد بیشتر و دواندن ریشه ی محمکتر پیدا میکند پس تا بذرهای فاسد در وجود انسان ریشه شان محکم نشده باید آن ها را از بین برد به همین علت توبه هر چه زودتر انجام گیرد بهتر است.

استاد در حاشیه نیز عرض کردند این اشتباه است که ما فکر کنیم توبه صرفا به معنای انجام ندادن یک سری کارهاست با توجه به تعریف توبه که انقلاب درونی است توبه می تواند شروع برخی کار ها نیز باشد که انسان قبلا آن ها را انجام نمیداده است.

و در ادامه در مورد مهلت توبه با توجه به بیانات شهید مطهری فرمودند مهلت توبه تا زمان معاینه(دیدن)مرگ است. به همین علت است که توبه ی فرعون پذیرفته نشد ؛ چون روح او در آن شرایط مرگ را مشاهده کرد و چون دید چاره ی دیگری ندارد تنها راه را توبه یافت و چون ارزش توبه به اختیاری بودن و آدم شدن انسان است توبه اش پذیرفته نشد. و دلیل اینکه توبه در دنیای پس از مرگ نیز مورد قبول نیست همین است اینکه اولا انسان به فعلیت رسیده و دوم اینکه مرگ را مشاهده کرده.

مسئله ی بعدی ارکان توبه اند که عبارت اند از:1- پشیمانی(اظهار ناراحتی درونی و عذاب وجدان) 2- عزم بر ترک گناه

اگر توبه ی انسان این دو رکن را داشته باشد توبه اش پذیرفته است و آن توبه ای که در روایات آمده همچون مسخره کردن خداوند است این دو رکن را ندارد یعنی انسان تکلیفش را در درون خود روشن نمی کند مثلا از کاری زبانی توبه میکند اما وجدانش ندا می دهد اگر چنین شرایطی پیش آمد چه؟! و او نمی تواند به این سوال در درون خود پاسخی واضح بدهد که در هرشرایطی از توبه ام برنخواهم گشت و به جای آن ، با خود می گوید : حالا ببینیم چطور می شود من فعلا توبه میکنیم! این اصلا شرط اول توبه را ندارد یعنی این شخص به طور کامل از کرده اش پشیمان نیست و هنوز ذوق گناه را در دل دارد.

در مباحث پایانی نیز شرایط توبه مطرح شد که عبارت اند از : 1- بازگرداندن حقوق مردم 2- ادای حقوق الهی و شرایط کمال توبه همراهی توبه با تطهیر و اصلاح و آب کردن گوشت های بدن یعنی گوشت هایی که در حرام رشد کرده اند و جبران گناه و از بین بردن لذت آن با تحمل سختی عبودیت است.

1337 بازدید آخرین بار تغییر یافته جمعه, 12 آذر 1395 00:01

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

رد پا

حالت های رنگی